+86 137 6041 5417 sales@szxinst.com
search button
thirrje me porosi +86 137 6041 5417

3M 5589H Jastëk me ndërfaqe akrilike termike përçuese

Min Order Quantity: 1000 Square Meters
Aftësia e furnizimit: 15000 metra katrorë
Porti: Shenzhen, China
Kushtet e Pagesës: T / T, L / C, Paypal, Western Union
Koha e Dorëzimit: Rreth 10-15 ditë

3M 5589H Jastëk me ndërfaqe akrilike termike përçuese

3M Thermally Conductive Acrylic Interface Pad 5589H is a soft acrylic-based pad designed to provide a preferential heat-transfer path away from heat-generating components. Because of its softness, 3M Interface Pad 5589H can decrease the load to integrated circuit chips during compression and provides good tack to many surfaces. These properties lead to a high-performance non-silicone based thermal pad.

Karakteristikat:

 • Good softness and conformability to non-flat surfaces.
 • Excellent compressive stress relaxation.
 • High thermal conductivity.
 • UL94 V-O certified (File No. E176845).
 • Good surface tack leads to low thermal resistance at surface.
 • Non-silicone acrylic elastomer.
 • Good dielectric performance.
 • Excellent durability for long term thermal conductivity and electric insulation stability.

Constructions:

3M 5589H constructions

Detajet e Paketimit:

Export standard packing for 3M 5589H Thermally Conductive Acrylic Interface Pad. (If customers have special requirements, we also can make accordingly.)

Avantazhet tona konkurruese të fabrikës:

 • Çmime konkurruese dhe kontroll i lartë i cilësisë
 • Dorëzimi i shpejtë
 • Produkte miqësore me tokën
 • Në një larmi modeli
 • Renditja e Vogël e pranueshme
 • OEM pranuar

Shënim: Të gjitha të dhënat që përmbahen në këtë bazë të dokumentit mbi metodën e provës standarde të Kinës, ato janë vlera mesatare, ato nuk duhet të përdoren për një qëllim specifik. Të gjitha deklaratat, informacioni teknik dhe rekomandimet e përfshira bazohen në teste që ne besojmë se janë të besueshme, por ne fuqimisht rekomandojmë që klientët të bëjnë testet e tyre dhe të vendosin nëse produkti është i përshtatshëm për një qëllim të veçantë ose mënyrën e aplikimit.

Këto veti të produktit janë sugjeruese dhe të gjitha produktet mund të personalizohen ose konvertohen për t'iu përshtatur kërkesave specifike të aplikimit. Ju lutemi na kontaktoni për të diskutuar nevojat tuaja unike të aplikimit.

If the 3M5589H Thermally Conductive Acrylic Interface Pad to your requirement, please be free to buy the quality products made in China with our professional manufacturers and suppliers in China. We’re equipped with a productive factory at your service.

For Battery Thermal Management, LED Lighting Thermal Management, Thermal Gap Pad, Thermal Interface-Damping-Cushioning.

Typical Physical Properties:
Shënim: The following technical information and data should be considered representative or typical only and should not be used for specification purposes.

Property Method Value
3MTMThermally Conductive Acrylic Interface Pad 5589H
Color - Light grey/White
Thickness(mm)** 5mm dia. dial gauge 1.0/1.5
Thermal Conductivity (W/m-K) 3M method 2.0
Flammability UL94 V-0
Density (g/cm³, @ 25°C) JIS K6249 1.9
Hardness Asker C Shore 00* 16 (data for soft layer) 50
Volume Resistivity (s-cm) JIS K6249 3.4×1012
Dielectric Strength (kV/mm) JIS K6249 21

Shënim:

 • Shore 00 test method results are based on a 6mm thick sample. Results will vary with sample thickness. The sample tested on the soft layer side of the pad.
 • Tolerances of 1mm and 1.5mm = +/-10%, 0.5mm +/-0.1mm.

3MTM Thermally Conductive Acrylic Interface Pad 5589H
Heat Stability

Duration (hrs) Initial 500 1000 2000
Thermal Conductivity (W/m-K) 2.0 2.0 2.0 2.0
Hardness (Asker C) 16 17 16 17
Apperance - No effect No effect No effect

Aged at 110°C in the high-temperature chamber.

3MTMThermally Conductive Acrylic Interface Pad 5589H
UL Rating In Service Temperature Resistance
UL94V0 Short Term (Hours-Days) 110-130°C
Long Term (Weeks-Months) 90-100°C

D SRGO EMAIL N TO SH.B.A.

  email Kontaktoni
  go top